نقد و معرفی کتاب:شوهر آهو خانم

واقعاً شوهر  آهو خانم کیست؟

شوهر آهو خانم نخستین اثر نویسنده ی آن محسوب می شود که با استقبال بی نظیری در بازار کتاب ایران رو به رو شد.
انتشار این رمان حجیم در سال 1340 حادثه ای مهم در بازار کتاب و ادبیات داستانی ایران بود.
داستان در سال 1313 در کرمانشاه رخ می دهد و درون مایه اصلی داستان با واقعیّت اسف بار زندگی  زنان در لایه های پائینی جامعه در آ ن سالها ارتباطی نزدیک دارد.
قلم محمد علی افغانی در ساختن تصاویر بسیار تواناست و از پس بیان جزئیات با ظرافتی خاص بر آمده است. امّا بیشتر به جنبه های ظاهری توجّه شده است.
خواننده ی کتاب هنگام مطالعه می تواند تصاویر خانه را به آسانی با توضیحات ظریف نویسنده در ذهن بسازد.خواننده حتی جزئی ترین اجزای چهره و اندام شخصیّت های قصّه، حتی فرعی ترین اشخاص، را در ذهن می بیند.
البته این موضوع به تنهایی ایرادی بر این اثر وارد نمی کند چرا که بسیاری از رمان های به یاد ماندنی و تاریخ ساز هم شامل این مسئله هستند.
امّا نکته ای که عامل بوجود آمدن  تیرگی در این اثر که نزدیک بر هزار صفحه حجم دارد می شود، عدم مشاهده سیر روانی و ماهیّت ذهنی افراد است که چه در درون ذهن آنها رخ می دهد، که این یا آن می شود! البته گاه، راوی داستان که دانای کل است، گریزی به ذهن افراد می زند امّا تفکرّات افراد به قول امروزی ها تفکرّات خاله زنکی ست نه تفکرّاتی در جهت تکامل انسان و شخصیّت انسانی.
حال آنکه به طور مثال در رمان کلیدر خواننده روند فکری افراد را تعقیب می کند و روند انسان سازی را تا به اوج و یا بر عکس، سقوط تمام فضایل انسانی  را به عینه مشاهده می کند.
و نقطه ی تاریک دیگری که در این کار به چشم می آید، تکرار بی دلیل مسائلی است که چندان از اهمیّت خاصّی برخوردار نیست و هیچ کمکی به مسیر داستان نمی کند  و تنها باعث خسته شدن خواننده می شود.
لازم به ذکر است علی محمد افغانی  این رمان را در سالهای زندان-1333 تا 1338 – نوشته است و پس از خروج از زندان اقدام به چاپ آن با هزینه ی شخصی می کند زیرا ناشری حاضر به مخاطره برای چاپ بر روی داستان بلند یک نویسنده ی ناشناس نمی شود.  واین موضوع پول همچنان نیز یکی از عجایب ادبیات ماست ! که نویسنده  پس از مدّت ها زحمت بر روی یک اثر مجبور به سرمایه گذاری شخصی نیز می شود  و وای بر روزی که نویسنده توان مالی نداشته باشد و چه داستان هایی که در کشوهای میز خاک می خورند.
و البته علی محمد افغانی  اندکی  مزد هنر و زحمتش را گرفت و به زودی کتابش به چاپ های بعدی نیز  رسید.
در هر حال شوهر آهو خانم رمانی است در خور خواندن و نقد. در این داستان فاکتور های داستان نویسی به خوبی رعایت شده و کلاس درس خوبیست برای آنان که می خواهند بنویسند.

/ 8 نظر / 223 بازدید
farshid

دوست عزیز حتما به وبلاگ من سر بزن . در خدممتون هستم . برای تبادل لینک هم می تونید پیام بدید

محمد

وبسایت گروه نرم افزاری کیا بعد از 3 ماه با بیش از 120 نرم افزار روز با لینک اختصاصی به روز رسانی شده است لطفا در صورت قبول تبادل لینک , لینک مارو با عنوان [ دانلود و خرید نرم افزار ] در سایتتون قرار بدید و از لینک زیر اقدام نمایید http://www.kiasoftware.com/links

من این کتابو امروز تموم کردم و واقعا شاهکار بود

نیکخواه

این کتاب شاهکار توصیف بود! من جایی خوندم امام خمینی این کتاب رو بسیار پسندیده بودند!!

ف. م

سلام.من تازه این کتابو تموم کردم و اصلا راضی نبودم. صحنه های تکراری از ضعف آدمهای این داستان و انفعال بیش از حد آهو برام خیلی آزار دهنده بود. هیچ کدوم از شخصیتای داستان آنچنان ارزشمند نبودن که من خواننده، در آینده به نیکی به یاد بیارمشون و این برای یک رمان ضعف بزرگیه!

aisan

سلام خسته نباشید من می خواستم بگم از یک قسمت از نوشته هاتون می خوام تو یه کنفرانس کلاسی استفاده کنم. حلال کنید[گل]

ب ش س

من هنوز این رمان رو تموم نکردم. خیلی حوصله سر بره. شخصیت برجسته ای توش نیست. زبان شخصیت ها با میزان سواد و طبقه شون سازگار نیست. موضوع جالبیه به خصوص از چند جهت. اول از جهت پرداختن به مقوله چند همسری. دوم از جهت پرداختن به موضوع خرافات. از دید بیان بعضی آداب و رسوم هم قابل توجه است. امارمان کش دار صحته ها تکراری و کلافه کننده است.

ب ش س

من هنوز این رمان رو تموم نکردم. خیلی حوصله سر بره. شخصیت برجسته ای توش نیست. زبان شخصیت ها با میزان سواد و طبقه شون سازگار نیست. موضوع جالبیه به خصوص از چند جهت. اول از جهت پرداختن به مقوله چند همسری. دوم از جهت پرداختن به موضوع خرافات. از دید بیان بعضی آداب و رسوم هم قابل توجه است. امارمان کش دار صحته ها تکراری و کلافه کننده است.